Pergole tarasowe – i Ty musisz je mieć!
Pergole tarasowe nie są rozwiązaniem nowym – stosuje się je od stuleci, a ich funkcjonalność była doceniana przez wielu. Zadaszenie tarasu pozwala na ochronę przed deszczem i słońcem. Dzięki temu można cieszyć się z tarasu przez większą część roku.
Pergola tarasowa jest dobra nie tylko dla tarasów
W okresie upałów przebywanie na niezadaszonym tarasie jest przez większość dnia niemożliwe, podobnie jak podczas deszczu. Dlatego wielu właścicieli ogrodów decyduje się na instalację pergoli tarasowej. Poza tym, że taras jest chroniony przed słońcem i deszczem, pergola powoduje obniżenie temperatury wewnątrz przylegającego pomieszczenia. W pewnym sensie wpływa również na ochronę materiału budulcowego tarasu.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu pergoli tarasowej?
Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę wybierając pergolę tarasową są materiały, z których wykonana jest pergola oraz jej pokrycie. Mogą to być elementy drewniane, metalowe, materiałowe itp. Kolejnym ważnym elementem pergoli jest jej wielkość (musi być dopasowana do powierzchni tarasu) i kształt. Sposób montażu pergoli czy zastosowanych modułów jest uzależniony od miejsca, w której pergola się znajduje. Na tarasach o wystawie południowej powinno się montować jak najszersze pergole, dzięki czemu taras będzie skutecznie chroniony przed słońcem. Warto używać także przesłony bocznej od strony zachodniej dla komfortu korzystania w godzinach popołudniowych.
Pergola z roślinami? Czemu nie!
Pergola jest rozwiązaniem, które umożliwia korzystanie z tarasu niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki nim pogoda nigdy nie popsuje Twoich planów – deszcz, wiatr i ostre słońce przestaną być problemem! Dodatkowo można na pergoli zasadzić rośliny (w donicach czy przy pergoli), co umożliwia uzyskanie zielonego salon na świeżym powietrzu. Sposobów sadzenia roślin na pergolach jest wiele i uzależnione są od budowy pergoli czy inwencji właściciela.