Montaż deski kompozytowej – czy faktycznie jest taki prosty, jak się wydaje?
23 września 2020

Montaż deski kompozytowej – czy faktycznie jest taki prosty, jak się wydaje?

By Jacek

Deski kompozytowe są tworami, które są połączeniem deski oraz PCV (polichlorku winylu). Dzięki temu połączeniu zyskały wiele ważnych właściwości (takich jak trwałość czy odporność na ciężkie warunki pogodowe, które są w naszym klimacie). Są one produkowane w formie paneli, które – wiedząc jak, można szybko i sprawnie zamontować.

Prawidłowy montaż deski

Deski kompozytowe, żeby mogły być zamontowane, wymagają odpowiedniego przygotowania terenu. Legary kładzie się bezpośrednio na betonie, który warto wcześniej zaizolować. Dzięki temu będzie on bardziej wytrzymały. Wylewka betonowa pod tarasem nie musi (choć powinna) być idealnie równa i mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody (optymalnie 2% spadku). Wszystkie nierówności, pozostałości tynku czy farby trzeba skuć. Legary systemowe układane są na wylewce na elementach poziomujących, które niwelują spadek podłoża do 0,5%.

Wada, czy problem?

Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewniane, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. W wielu przypadkach nie tylko przygotowane wylewki czy betonu wpłynie negatywnie na sposób montażu tarasu. Niekiedy przycięcie paneli czy też nieodpowiednie zamocowanie legarów będzie skutkować tym, że montaż będzie niemożliwy. Dlatego też montażem powinny zajmować się osoby znające się na montażu – najlepiej jeśli to odpowiednia firma montażowa, z certyfikatami branżowymi. Nie można również zapomnieć o dodatkowych elementach wykończeniowych, takich jak listwy. Co ważne, deski kompozytowe w środku są puste, dlatego też nie zamontowanie listew czy nieprawidłowe ich przyjęcie da nieciekawy efekt estetyczny.

Rodzaj deski też ma znaczenie

W czasie wybierania odpowiedniej deski do montażu, należy pamiętać, że deska desce nierówna. Szczególnie w przypadku desek gorszej jakości (produkowanych na bazie PP/HDPE) mogą się one częściej rysować (uszkadzać je mogą nawet meble ogrodowe). W niektórych przypadkach uszkodzenia można usunąć papierem ściernym, jednak nie zawsze będzie to możliwe.